brak
zdjęcia

 

 

 

  
                                                                                        

   Urodził się w 1940 r. w Ustroniu. Pochodzi ze starej ustrońskiej rodziny, która zamieszkiwała na tutejszym terenie już na początku XVIII wieku.

   Szkołę Podstawową ukończył w Ustroniu, Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej, a Studia Turystyki w Krakowie. Ratownik GOPR przewodnik beskidzki, pilot wycieczek zagranicznych, rzeźby uczył się samodzielnie. Jego ojciec Jan Misiorz uczył się rzeźbić w latach 20. u Ludwika Konarzewskiego, który założył pracownię i szkółkę rzeźbiarską w Ustroniu. Ojciec zmarł w 1977 r. pozostawiając synowi dłuta i narzędzia snycerskie. Od tego czasu Jan Misiorz rozpoczął rzeźbienie, kozikiem i dłutami, wykonał kilkadziesiąt ludzików-goroliczków, muzykantów, zbójników i świątków. Swoje rzeźby pokazał znanemu rzeźbiarzowi i twórcy ludowemu Janowi Krężelokowi z Koniakowa. Usłyszał słowa krytyczne, ale i rady od znanego twórcy.

   Jan Misiorz jest jednym z najciekawszych rzeźbiarzy ludowych w Beskidach. Jest twórcą wrażliwym i pracowitym, rzeźby z pozoru niemal prymitywne urzekają prostotą i siłą wyrazu. Podstawowym surowcem używanym przez rzeźbiarza jest drewno lipowe. Wykonuje rzeźby różnych wielkości, od 10 cm do2 m, które bejcuje, maluje farbami lub pozostawia w stanie surowym.

   Ulubionymi tematami artysty są muzykanci, święci, zbójnicy, goroliczki oraz tematy biblijne i szopki. Rzeźbiarz wykonuje rzeźby pełne, płaskorzeźby, stroni od kompozycji zbiorowych. Rzeźby Jana Misiorza, jako upominki Tygodnia Kultury Beskidzkiej, otrzymały zespoły występujące w Wiśle i powędrowały do wielu krajów, między innymi do Bułgarii, Grecji, Czech, Słowacji, Turcji, Niemiec i Jugosławii. Rzeźby Jana Misiorza posiadają kolekcjonerzy wielu krajów w Europie, nawet w USA, Kanadzie i Australii.

   W roku 1990 Papież Jan Paweł II w czasie prywatnej audiencji otrzymał od Jana Misiorza rzeźbę "Chrystus Frasobliwy".

   W grudniu 1989 r., po ocenie prac przez Radę Naukową Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, został przyjęty w poczet Członków Rzeczywistych tegoż stowarzyszenia.

 

 

 

 

projekt i wykonanie - Marek Landowski